Archiwum styczeń 2015


sty 23 2015 Odmiany kozaków damskich
Komentarze: 0

Poradnik dla wszystkich pań, którym ciężko się zorientować w specjalistycznym nazewnictwie tego najpopularniejszego rodzaju ciepłego buta.

Moda bowiem bardzo szybko wymyśla nowe trendy i coraz głębiej szuka inspiracji dla kolejnych modeli. Bywa, że wchodzimy do sklepu i z trudnością udaje nam się o cokolwiek zapytać, bo zamiast funkcjonującej nazwy, możemy jedynie okrężną drogą wyjaśnić jakiego bucika poszukujemy. A jeśli coś spodoba nam się na ulicy i chcielibyśmy mieć takie same buty, jak mijana osoba? Mała jest grupa ludzi, która zaczepi z takim zapytaniem kogoś zupełnie obcego.

Jakie kozaki damskie możemy znaleźć w sklepach?

   Wersja klasyczna – ponadczasowe i zawsze modne kozaki, które sięgają do połowy kobiecej łydki. Zazwyczaj eksperymenty dotyczą ich podeszwy, która albo może być płaska, albo umieszczona na koturnie, albo na obcasie. Wszelakie odstępstwa od tej długości są już innym typem tego buta i mają swoją nazwę.

   Oficerki – są to buty na płaskim obcasie, sięgające nieco za kolano. To but stylizowany (jak sama nazwa wskazuje) na modę militarną, męską. Występują jednak również w wersji obcisłej i nieco ozdobnej, co dodaje im wdzięku.

   Muszkieterki – sięgają do połowy uda i zwykle mają odwiniętą cholewkę. Stylizowane są na buty noszone niegdyś przez muszkieterów. Dosyć obcisłe.

   Kowbojki – masywne buty, które bardzo daleko odeszły od swego pierwotnego wzoru (choć nazwa pozostała). Mowa tu o kozakach ozdobionych drapieżnymi dodatkami, na przykład łańcuchami, czy frędzlami.
   Saszki – kozaki saszki to buty, których charakterystyczną cechą jest brak zapięcia oraz liczne i wyraźne marszczenia materiału (but musi być dość obszerny, by można było go swobodnie założyć i ściągnąć). Poszerzane u góry.

sty 22 2015 Buty damskie na zimę – jakie dla kogo?
Komentarze: 0

Kobiety pragną wyglądać idealnie w każdej sytuacji. Zima jest taką porą roku, w której trzeba podejmować wielki wysiłek, by zgrać ze sobą wszystkie elementy ubioru. Wiele pań albo stawia na wygląd buta (zapominając, że zimowy okres jest szczególnie wymagający i powinniśmy raczej myśleć o jego użyteczności), albo myśli jedynie o wygodzie (zapominając, że można zapewnić sobie komfort nie rezygnując z doskonałego wyglądu). Jak dopasować do siebie buty, by wybrana przez nas para była rozwiązaniem idealnym?

Powinniśmy dopasować wysokość cholewki do długości własnych nóg. Jeśli mamy krótkie nogi, buty sięgające do kostek jedynie to uwidocznią i dodatkowo je skrócą. Jeśli mamy długie nogi, nie musimy zaś ubierać obcasów sięgających nieba – sprawi to, że będziemy wyglądać jeszcze szczuplej i będziemy aż nazbyt wysokie.

Podobnie rzecz się ma z masywnością naszych nóg. Jeśli jesteśmy dość tęgie, to buty damskie do kostek, bądź takie, które sięgają za kolano, dodadzą nam tylko kilogramów. Nie będzie to absolutnie piękne. Panie bardzo szczupłe nie powinny zaś ubierać butów bardzo obcisłych, bo podkreślą jedynie ich zbyt drobną budowę. Wszelkie marszczenia i liczne ozdoby odwracające uwagę – to dobry wybór dla nich.

Jeśli chodzi o wysokość butów damskich, niektórzy stawiają na płaskie podeszwy, a inni na wysokie obcasy. W warunkach zimowych, zbyt duży obcas może być jednak jedynie obciążeniem – będzie utrudniał chodzenie i nie zapewni stabilności. Kobiety, które go wybierają, muszą się raczej liczyć z tym, że kilkakrotnie wylądują na oblodzonej ziemi. Powinniśmy szukać butów na lekkim obcasie, albo płaskich. Wybór kozaków i oficerek jest tak szeroki, że odnajdziemy z łatwością coś eleganckiego. Osoby, które dużo chodzą, powinny także skontrolować kształt powierzchni buta – im więcej rowków, tym lepsza przyczepność.

O czym jeszcze pamiętać? O ociepleniu wewnątrz, które powinien posiadać każdy zimowy but. Może czyni je to troszkę bardziej masywnymi, ale przecież każdy chce, aby było mu ciepło.

sty 22 2015 Buty męskie na zimę – jakie wybrać?
Komentarze: 0

Gdy na dworze mróz, a obowiązki zmuszają do wyjścia z domu, każdy myśli o tym, by jak najcieplej się ubrać. Oczywiście, kurtka, szalik, czapka i rękawiczki to standardowe elementy każdego zimowego ubioru. Chronią bowiem przed chłodem i wiatrem. Jednak to buty są najbardziej narażone na zniszczenie w czasie zimowej pory – naprzemiennie zimna i ciepła temperatura, którą fundujemy im wychodząc na pole i wracając do ogrzanych pomieszczeń, a także śnieg, mróz, lód i deszcz mogą negatywnie wpływać na czas ich użytkowania. Działają również niekorzystnie na nasze zdrowie – przemoknięte buty i mokre stopy to prosta przyczyna zaziębienia organizmu.

Mężczyźni mają szczególny problem z wyborem odpowiednich butów zimowych – w sklepach zazwyczaj dominuje obuwie kobiece i to one wykonywane jest w najliczniejszych wzorach oraz modelach. Oferta dla panów stale jest jednak poszerzana i każdy powinien odnaleźć coś dla siebie. A w czym można wybierać? I na co należy zwrócić uwagę, gdy chcemy kupić buty męskie dla siebie?

Jeśli chodzi o panów, najbardziej zależy im, by buty zapewniały stopom komfort, ciepło i odpowiednią przyczepność do podłoża – nikt nie chce przewrócić się na oblodzonym chodniku. Trzeba więc konieczne skontrolować grubość powierzchni i sposób jej wykonania – wszelkie źle zszyte, czy sklejone byle jak miejsca na pewno szybko staną się przyczyną rozklejenia butów, czy ich przemoknięcia. Sprawdźmy również, czy podeszwa jest pełna bruzd, rowków i fałd – im ich więcej, tym większą stabilność zapewni nam but na śliskiej jezdni. A materiał? Najlepiej wybrać skórę, bo zapewnia stopom ciepło i pozwala im oddychać. Musimy też sprawdzić, czy wnętrze obuwia wyściełane jest filcem, kożuchem, bądź futrem – jest to dodatkowe zabezpieczenie stopy na wypadek srogich mrozów.

Mężczyźni najczęściej wybierają ciepłe śniegowce, sportowe buty trekkingowe, czy eleganckie, ocieplane botki. Każdy typ jest odpowiedni na zimę – należy tylko upewnić się, czy został należycie wykonany.